Pompa ciepła powietrzna

Pompa ciepła powietrzna – zasada działania

Pompa cieplna powietrzna to wykorzystanie źródła energii odnawialnej, czyli energii aerotermicznej. Jest to doskonale rozwiązanie dla energooszczędnych i nowoczesnych domów czy obiektów komercyjnych, świadomych ekologii i skutecznych metod pozyskiwania oszczędności. Pompa cieplna powietrzna to alternatywa dla np. ogrzewania gazowego, olejowego, elektrycznego, albo też skuteczne jego uzupełnienie. Przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych –  gdy jej efektywność naturalnie maleje – sprężarka pompy wspomagana jest energią elektrycznej.  Średnio z 1 kW energii elektrycznej – pobranej ze sprężarki – możemy uzyskać nawet ok. 5 kW energii cieplnej.  Pompa ciepła powietrza to zupełny brak emisji szkodliwych związków do otoczenia, to wyłącznie przetwarzanie powietrza z atmosfery i oddawanie jego ciepła z zewnątrz poprzez powietrze do wewnątrz.

Działanie pompy ciepła powietrznej jest bardzo zbliżone do pompy powietrze- woda, różnicą jest forma transportu ciepła – w tym przypadku transfer powietrzem, nie zaś czynnikiem płynnym. Pobrane ciepło zostaje kolejno oddane do pomieszczeń budynku za pomocą wmontowanych wentylatorów. Pamiętajmy także, że pompa powietrze-powietrze zimą ogrzewa pomieszczenia mieszkalne czy komercyjne, latem je chłodzi – na zasadzie odwróconego obiegu. Aby uzyskać lepszy efekt chłodzenia, połączyć ją warto z klimakonwektorem.

Zobacz również:

Pompa ciepła Euros Energy od Ferro Wings

Wybierz interesującą Cię markę powietrznych pomp ciepła!

W przypadku powietrznej pompy ciepła nie potrzeba grzejników, bowiem istotą jest wentylator i odpowiednie kanały nadmuchowe. Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje pompy ciepła powietrza. Są to:

  1. pompa ciepła powietrze typu monoblok – wówczas występuje jednak zewnętrzna jednostka z całym układem chłodniczym;
  2. pompa ciepła powietrze typu split – w tym układzie mamy do czynienia z jednostką wewnętrzną i jednostką zewnętrzną;
  3. pompa ciepła powietrze typu multisplit – w tej wersji możemy mieć nawet około 9 jednostek wewnętrznych zlokalizowanych w poszczególnych pomieszczeniach obiektu.

Pompa ciepła typu powietrze – powietrze to póki co najtańsza forma pompy cieplnej.

Zobacz również:

Dodatkowe zalety pompy ciepła powietrznej – co warto wiedzieć?

Pompa ciepła powietrzna to także inne zalety. Zaliczyć możemy do nich m.in.:

  1. możliwość dodatkowego podłączenia z rekuperatorem i otrzymanie w ten sposób skutecznego systemu wentylacji;
  2. możliwość współpracy z fotowoltaiką, co daje jeszcze bardziej zwielokrotnione efekty w zakresie wykorzystania źródeł energii odnawialnej;
  3. dofinansowanie na pompę ciepła jako obniżenie kosztów inwestycji w rozwiązanie grzewcze;
  4. estetyczny i nowoczesny wygląd, nie zakłócający wizerunku obiektu i wiele innych.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę w zakresie pompy ciepła typu powietrze – powietrze?

Należy pamiętać o wspomnianej już zasadzie spadku efektywności wraz ze spadkiem zewnętrznej temperatury. Pomimo tego pompa dalej spełnia swoją funkcję w okresie letnim jak i zimowym. Do przygotowania ciepłej wody użytkowej potrzeby w tym wypadku jest dodatkowy moduł, albo odrębna pompa ciepła do CWU.

Zobacz również:

INFOLINIA: 530 000 102