Magazynowanie energii elektrycznej

Coraz większą popularnością w naszym kraju cieszą się magazynu energii elektrycznej dedykowane dla instalacji fotowoltaicznych. Powodów jest kilka. Pierwszy i najważniejszy, to uniknięcie przerw w dostawach prądu, które są wywołane przez awarie w zakładach energetycznych. Drugi powód to zmniejszenie ilości energii elektrycznej oddawanej do sieci, co w większym stopniu przekłada się na efektywne wykorzystanie naszego własnego prądu. Kolejnym powodem jest położenie budynku z dala od najbliższej stacji transformatorowej, a dociągnięcie zasilania jest dużo mniej opłacalne niż inwestycja w fotowoltaikę. Również aspektem, który będzie zyskiwał na coraz większym znaczeniu jest popularyzacją magazynów energii przez same zakłady energetyczne i rząd, w celu efektywniejszego wykorzystania nadwyżek produkcyjnych z instalacji fotowoltaicznych w okresach wiosenno-letnich.

Schemat pracy instalacji fotowoltaicznej z własnym magazynem energii elektrycznej

Rozwiązania hybrydowe dla fotowoltaiki

Praca instalacji z własnym magazynem energii elektrycznej (typ off-grid) jest bardzo podobna jak do fotowoltaiki typu „on-grid”. Czyli układu w którym nadwyżki prądu trafią do sieci zakładu energetycznego. Różnica polega na tym, że dzięki zastosowaniu akumulatorów oraz falownika hybrydowego nadwyżka wyprodukowanego prądu trafia właśnie do akumulatorów. Natomiast energię z akumulatorów możemy pobierać np. wieczorem, a w momencie gdy w naszym magazynie energii nie ma już zapasów prądu, to dopiero wtedy energia jest pobierana z sieci zakładu energetycznego. Aby w pełni monitorować pracę całego układu należy zastosować licznik SolarEdge Modbus. Więcej o tym urządzeniu piszemy tutaj!

Elementy instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii

Główne zalety instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii

  1. Panele fotowoltaiczne
  2. Optymalizatory mocy
  3. Przewody DC
  4. Magazyn energii – akumulatory
  5. Falownik hybrydowy
  6. Skrzynki DC i AC
  7. Przewody AC
  8. Uziom instalacji fotowoltaicznej
  9. Licznik energii SolarEdge Modbus lub Peimar Power Meter dla zestawu Peimar
  10. Aplikacja do monitoringu
  1. Maksymalizacja wykorzystania wyprodukowanej energii elektrycznej ze Słońca. Nadwyżka wyprodukowanej energii słonecznej jest magazynowana w akumulatorze, zamiast oddawana do sieci zakładu energetycznego. Dzięki temu mamy do wykorzystania swój prąd w razie potrzeby o dowolnej porze. Dodatkowo minimalizujemy procent energii zabieranej przez zakład energetyczny za przeznaczonej na magazynowanie energii.
  2. Większa niezależność energetyczna. Stajemy się niezależni od jakichkolwiek awarii w zakładzie energetycznym i przerw w dostawach prądu. Dodatkowo uniezależniamy się od skoków napięć w sieci zakładu energetycznego, które mogą powodować wyłączanie falownika.
  3. Prosty i łatwy montaż. Nie potrzeba specjalnych przewodów — wykorzystuje te same kable, co instalacja fotowoltaiczna. Dodatkowo istnieje możliwość zamontowania układu w wewnątrz lub na zewnątrz budynku.

Zobacz pracę magazynu energii na przykładzie SolarEdge StoreEdge

Magazyny energii od PEIMAR

W ofercie instalacji fotowoltaicznych wyposażonych w magazyny energii elektrycznej poza rozwiązaniami StorEdge marki SolarEdge, posiadamy również systemy marki Peimar. W skład systemu wchodzą panele fotowoltaiczne, falowniki hybrydowe, dedykowane optymalizatory oraz akumulatory. Wszystkie te elementy są produkowane przez Peimar we Włoszech.

Podobnie jak w rozwiązaniu SolarEdge, firma Peimar stworzyła dedykowane, aby jak najlepiej zaspokoić potrzeby niezależności i autokonsumpcji domowych instalacji.  Urządzenia zaprojektowane przez włoskich inżynierów cechuje długa żywotność i bardzo wysoka jakość. Uzupełniając zestaw falownikach hybrydowego i baterii o optymalizatory mocy, może zwiększyć efektywność swojej autonomicznej instalacji fotowoltaicznej. 

Peimar również posiada dedykowaną aplikację monitoringu pracy instalacji fotowoltaicznej, więc również możemy na bieżąco obserwować efekty pracy naszej elektrowni oraz reagować na potencjalne sytuacje niepożądane.

Do wyboru mamy zarówno falowniki hybrydowe jednofazowe, jak i trzyfazowe. Dostępny zakres mocy jest od 3 kW do 10 kW.

Magazyn energii Peimar od Ferro Wings

Zobacz krótkie video zestawu falownik hybrydowy oraz magazyn energii Peimar

INFOLINIA: 530 000 102