Kompensacja mocy biernej – co to jest, jak obliczyć?

Kompensacja mocy biernej - podstawowe informacje

Kompensacja mocy biernej to zagadkowo brzmiące pojęcie, które warto jednak znać. Jest to redukcja zbędnych kosztów, która niesie ze sobą wartości płynące z oszczędności na energii elektrycznej, której właśnie nie wykorzystujesz. Innymi słowy, kompensacja mocy biernej pozwala na zmniejszenie natężenia prądu w sieci. Zdecydowanie jest to wielkie udogodnienie dla użytkowników. Moc bierna to prąd zmienny w obwodach, którego wielkość opisuje pulsowanie energii elektrycznej między obwodami elektrycznymi. Nie jest ona zamieniana na użyteczną, to jest wpływającą na pracę urządzeń lub ciepło. Jest jednak niezbędna do funkcjonowania maszyn, takich jak silniki, transformatory.

Zobacz więcej:

Co to jest kompensacja mocy biernej?

Kompensacja mocy biernej to sposób na zlokalizowanie energii niepotrzebnie pobieranej i dobranie rozwiązania, które odpowiednio temu zapobiegnie. Do najczęściej wykorzystywanych w tym celu należą baterie kondensatorów i baterie dławików. Kompensacja mocy biernej to skuteczny sposób na uniknięcie kosztów za prąd, który tak naprawdę nie jest Ci w danej chwili potrzebny, może być pobierany w mniejszej ilości. Dzięki temu rachunki za energię elektryczną znacznie się zmniejszają, co przynosi korzyści finansowe.

Jak obliczyć kompensację mocy biernej?

Kompensację mocy biernej dokonywaną przez kondensator możesz obliczyć w prosty sposób. Mowa tu o równaniu QC = Q1 – Q2. Dla rozjaśnienia warto podać, że QC równa się mocy biernej zużywanej, Q1 to moc bierna przed kondensacją, a Q2 to moc bierna po kondensacji. W ten sposób uda Ci się oszacować, ile energii zostało zużyte, a przy tym – jak bardzo skuteczne jest wybrane przez Ciebie rozwiązanie.

Zobacz więcej:

Co daje kompensacja mocy biernej?

Kompensacja mocy biernej niesie ze sobą kilka niezwykle cennych zalet. Przede wszystkim pozwala na zmniejszenie współczynnika mocy. Tym samym wydłuża żywotność kabli i innych elementów sieci zasilających. Kompensacja mocy biernej zmniejsza także składową prądu. Warto pamiętać, że duża ilość mocy biernej wiąże się z poniesieniem większych kosztów finansowych w formie rachunków za prąd. Dlatego wysoko opłacalne jest korzystanie z kondensatorów, które pozwolą Ci uniknąć marnowania energii i tym samym – zbędnego płacenia za nią.

Dlaczego mocy biernej nie zamienia się na pracę?

Mocy biernej nie przesyła się ze względu na powstanie wówczas dodatkowych strat. Co więcej, zmniejsza ona możliwości przesyłowe energii za pomocą istniejących urządzeń. Skoro więc nie możemy zamienić jej na pracę, warto rozważyć kompensację mocy biernej, która wpłynie korzystnie na koszty prądu oraz żywotność przewodów. W takim wypadku mamy do czynienia z podwójnymi korzyściami. Baterie kondensatorów wpływają na zmniejszenie poboru mocy biernej indukcyjnej, co pozwala na uzyskanie niższych rachunków. Z tego względu jest to rozwiązanie idealne dla przedsiębiorstw, u których moc bierna jest stale wykorzystywana, a którzy oczekują korzyści finansowych, oszczędności. Kompensacja mocy biernej pozwala na osiągnięcie takich właśnie rezultatów.

Zobacz więcej:

INFOLINIA: 530 000 102