Budowa turbiny wiatrowej

UWAGA!!!

Na chwilę obecną przyjmowanie nowych zleceń na turbiny wiatrowe zostało wstrzymane do odwołania z uwagi na brak komponentów w ciągu technologicznym! 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą fotowoltaiki oraz magazynów energii zapewniających prąd nawet podczas zaniku napięcia w sieci!

Budowa turbiny wiatrowej - co ją charakteryzuje?

Budowa turbiny wiatrowej, która tworzy przydomową elektrownię, pozwala na jej prawidłową pracę i pozyskiwanie prądu. Przede wszystkim możemy wyróżnić turbiny o dwóch osiach obrotu – poziomej i pionowej. Najpowszechniej wykorzystywana jest pierwsza z nich. Budowa turbiny wiatrowej określona jest schematem, który został dostosowany do jej sposobu pracy. Ważne jest także wykorzystanie układ kontroli, który pozwala na uniknięcie mechanicznego uszkodzenia oraz umożliwia najefektywniejszą pracę konstrukcji.

Zobacz również:

Budowa turbiny wiatrowej o poziomej osi obrotu

Budowa turbiny wiatrowej poziomej składa się z wysokiej wieży zakończonej wirnikiem, który przypomina śmigło. Ma on na ogół trzy łopaty, jednak można spotkać także warianty, w których jest ich mniej lub więcej. Budowa turbiny wiatrowej o poziomej osi obrotu może zakładać, że wirnik znajduje się przed masztem lub też za. Warto jednak zauważyć, że pierwsze rozwiązanie jest o wiele popularniejsze ze względu na mniejsze ryzyko uszkodzeń.

Zobacz również:

Budowa turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu

Możliwa jest budowa turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu przypominająca trzepaczkę do piany – turbina Darrieusa lub przypominająca literę “S” turbina Savoniusa. Pierwsza powstała we Francji w latach dwudziestych poprzedniego wieku, druga – w Finlandii. Warto podkreślić, że taka budowa turbiny wiatrowej jest lepszym rozwiązaniem na obszarach, gdzie warunki względem wiatru są korzystniejsze. Dzieje się tak, ponieważ taka elektrownia wiatrowa nie osiąga prędkości większej niż prędkość wiejącego w danym momencie wiatru.

Nowoczesna budowa turbiny wiatrowej zakłada wykorzystanie generatora

Współczesna budowa turbiny wiatrowej zakłada wykorzystanie w siłowniach wiatrowych o stałej prędkości obrotowej generatorów asynchronicznych. Dzięki nim w łatwy sposób można podłączyć się do sieci energetycznej. Trzeba jednak zauważyć, że taka budowa turbiny wiatrowej wymaga stosowania przekładni o dużym stopniu przełożenia, a sama elektrownia jest mniej wydajna, ze względu na stałą prędkość obrotową wirnika. W przypadku budowy turbiny wiatrowej z generatorem o zmiennej prędkości obrotowej przekładnia nie jest potrzebna. Tego typu konstrukcje są trwalsze i pracują znacznie ciszej.

Konstrukcja, która umożliwia wytwarzanie prądu

Budowa turbiny wiatrowej pozwala na wytworzenie energii elektrycznej z wiatru, który jest odnawialnym źródłem energii. Odpowiednia konstrukcja umożliwia zminimalizowanie poziomu hałasu, jaki wytwarza wirnik. Budowę turbiny wiatrowej trzeba jednak dobrać do potrzeb gospodarstwa. Stąd różnice między elektrowniami o poziomej i pionowej osi obrotu. Wybór turbiny wiatrowej jest zależny także od warunków atmosferycznych w danym regionie. Z tego powodu popularniejsze są elektrownie wiatrowe poziome. Na mikrokonstrukcje nie trzeba mieć pozwolenia. Tego typu inwestycje sprawdzają się w przypadku przeciętnego gospodarstwa. Niezależnie od rozmiarów, poprawną pracę elektrowni gwarantuje budowa turbiny wiatrowej dostosowana do jej rodzaju.

Sprawdź również:

INFOLINIA: 530 000 102